Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Nedir?

12 Haziran 2020

Yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojisi, günümüzde önemli olduğu gibi gelecekte daha önemli bir yere sahip olacaktır. Bu alanda son yıllarda yapılan gelişmeler gittikçe artmakta. Yapay zeka teknolojisinin önemi hayatı kolaylaştırması ve otomasyonda büyük bir gelişme sağlaması olacak. Endüstri 4.0 teknolojisi ile geçilecek olan bu döneme bazı firmalar adım atsa da halen yeterli olmamakta. Mustafa Halil Selek’in de yazılım alanında severek tercih ettiği yapay zeka ve makine öğrenimi ile birlikte firmalar ve müşteriler için büyük bir çağ başlıyor.

Yapay Zekanın Gücü

Dijitalleşme çağına girdiğimiz zamanlardan beri birçok gelişme yaşandı. Özellikle bu yıl koronavirüs salgınından sonra dijitalleşmeye geçiş daha da hızlandı ve birçok firma artık dijital ortamda iş yapmaya başladı. Endüstri 1.0 ile makineleşmeye geçen insanoğlu endüstri 2.0 ile seri üretim çağına geçiş yaptı. Endüstri 3.0 ile el değmeden neredeyse tamamen makineler ile üretim sağlanan bu döneme şu anda birçok firma ev sahipliği yapıyor.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Nedir
Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi Nedir

Endüstri 4.0 ve web 4.0 teknolojisi ile birlikte yapay zeka ve makine öğrenimi daha da güçlenecek. Endüstri 4.0 ile birlikte artık yönetimde yapay zeka yer alacak. Örneğin bir bölge sütlü çikolatayı çok tüketiyor ise makine otomatik olarak oraya daha fazla ürün gönderecek. Bu da firmaların daha az yorulmasını sağlayacak.

Yapay zeka, dijital bir beyin gibidir. Davranışlarını belirli koşullara göre yaparken kendini de geliştirebilir. Örneğin bir zombi oyunu oynarken zombiye yaklaştığınızda sizi takip eder. Bu en basit yapay zeka örneklerinden birisidir ve sabittir. Yani kendini pek geliştirmez. Bazı yapay zekalar ise kullanıcının davranışlarına göre kendini değiştiren bir yapıya sahiptir. Tabii bunlar bir yere kadar sınırlı olmaktadır. Burada devreye makine öğrenimi girer. Makine öğrenimi ise makinenin aldığı verileri işleyerek gelecek verileri tahmin etmesi ve analiz yapmasıdır. Örneğin sıcaklık ortalamalarını hesaplayan ve yıllara göre sıcaklığın ne kadar arttığını söyleyen bir yazılım kodlandı. Bu yazılım gelecek yıllardaki sıcaklığı tahmin ederek sıcaklıkların ne kadar değişeceğini söyleyebilir. Makine öğrenimi bunun gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Posted in Genel
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK