Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

Windows 10 Kısayolları Nelerdir?

8 Haziran 2020

Windows 10 kısayolları, hayatı birçok yönden kolaylaştırması ve daha hızlı iş yapması ile bilinir. Mustafa Halil Selek’in bu işte uzman olduğu ve yıllardır Windows 10 kullandığını söyleyebiliriz. Bu tecrübesini kullanıcılara da aktarmak isteyen yazılımcı, birçok insana yardım sağlıyor.

Windows 10 Kısayolları ile Neler Yapılır?

Windows 10 kısayolları hayatı kolaylaştıran işlevlerdir. Bu tuş kombinasyonları ile bir işi daha hızlı ve daha etkili yapmanız mümkün hale geliyor. Windows 10 kullanırken üretici veya tüketici olun bu kısayollar herkesin işine yarayacak.

Kullanıcıların işine yarayacağı kısayollar arasında “Windows + E” kombinasyonu bulunmakta. Bu tuş kombinasyonu, dosya gezginini açarak hızlıca dosya sistemine erişmek için kullanılır. Bu sayede birkaç yere tıklayarak uğraşmak yerine 2 tuş ile anında gezgine ulaşmak mümkün hale geliyor.

Windows 10 Kısayolları Nelerdir
Windows 10 Kısayolları Nelerdir

İşe yarar bir diğer kısayol ise “ALT + TAB” kısayoludur. Bu kısayol, uygulamalar arası geçişi sağlar. Belki bunu birçok kullanıcı biliyor olabilir fakat bu kısayol ile ilgili bilinmeyen bazı detaylar bulunmakta. Örneğin bu tuşlara basılı tutarken istenilen uygulamaya fare ile tıklayarak o uygulamaya hızlı geçiş sağlanabilir. Bilindiği üzere bu özellik eski Windows sürümlerinde bulunmuyordu. Bu kısayolun bir diğer detayı ise bu tuşlara basılı tutarken istenilen uygulamanın kapatılabilmesidir.

Yazı yazarken sıkça emoji paneli açmak ile uğraşan bir bireyseniz bu konuda da Microsoft firmasının sağladığı bir kolaylık bulunmakta. Herhangi bir yazı paneli açıkken “Windows + .” tuşlarına basılır ise emoji paneli açılacak. Açılan bu emoji paneli sayesinde sohbete hızlıca emojiler eklemek mümkün olacak. Tabii yazılan yerin emoji desteğinin olması da önemli olmakta.

İşe yarar bir diğer kısayol ise “Windows + ,” olmakta. Bu kısayol ile masaüstünde hızlıca göz gezdirmek mümkün oluyor. Bu tuşlara basılı tutulur ise masaüstü incelenebilir, bırakıldığında ise tekrar uygulama ekranı geri gelir. Bu işlev masaüstünde aranılan dosyanın olup olmadığının kontrol edilmesini sağlamakta. Özellikle oyuncuların işine yarayabilecek bir diğer tuş kombinasyonu “Windows + G” olmakta. Bu tuşlar, Xbox oyun çubuğunu başlatmakta. Bu menü içerisinde sosyal medyayı kontrol edebilir, donanım değerlerini inceleyebilir ve diğer bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Posted in Teknoloji
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK