Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

Whois Ne İşe Yarar? Avantajları Neler?

21 Haziran 2020

Günümüzde birçok firmanın ve bazı bireylerin web sitesi bulunur. Web siteleri, kullanıcıların bir firma hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan önemli bir kaynaktır. Firmalar reklamlarını yapmak için, bireysel kullanıcılar da özellikle blog sitesi açarak gelir elde etmek için bu işe girişirler. Web sitesi açmak için öncelikle bir alan adı satın alan kişiler, sonrasında bu alan adını bir hosting firmasına bağlarlar. Bu sayede artık bir web sitesine kavuşurlar. Web sitesi hakkında yer alan her türlü bilgi whois veritabanı içerisinde yer alır. Kullanıcılar bir web sitesi hakkında bilgi almak için ilgili sitelerine girerek web siteleri hakkında detaylı bilgiler öğrenir. Mustafa Halil Selek, bu alanda bir web sitesi yöneterek insanlara faydalı bilgiler sunuyor.

Whois ile Web Sitesinin Detaylarını Öğrenin

Whois, bir web sitesinin yer aldığı hosting firmasını, alan adı firmasını, site sahibi bilgilerini, web sitesinin IP adresini, web sitesi hakkında sunucu adreslerini, web sitesinin kayıt tarihini, web sitesinin bitiş tarihini, web sitesinin yenilenme tarihini ve daha birçok bilgiyi içerir. Kullanıcıların bu özelliği kullanmasındaki en önemli sebeplerden birisi bir web sitesinin süresinin ne kadar kaldığıdır. Bazı kullanıcılar bir web sitesinin alan adına takınca o web sitesi bittikten sonra başkası almadan hemen almak isteyebilir. Bu gibi durumlarda whois sistemi kullanılır. Bu sistemin genel olarak sıkça kullanılma sebebi de meraktır. İnsanlar bazı web siteleri hakkında çeşitli bilgi almak isterler. Bu da insanları web sitesi hakkında bilgilendirir.

Whois Ne İşe Yarar Ve Yararı
Whois Ne İşe Yarar Ve Yararı

Bu gibi sistemler için çeşitli whois siteleri bulunur. Eğer ki whois sitelerinde verilerinizin güvenliği adına gizli olmak istiyorsanız bunun için alan adı firmanızdan whois gizlilik paketi satın almalısınız. Eğer gizlilik sizin için çok önemli ise bu hizmeti kullanarak diğer kullanıcıların sizin bilgilerinizi öğrenmesini önleyebilirsiniz. Gizlilik paketi ile birlikte site sahibi bilgileri gizlenir. Bu da güvenli bir hizmet sağlar.

Dünyada kurulan ilk Whois sistemi, 1970’li yıllarda ARPANET projesi için geliştirildi. O yıllarda web dizinine eklenen sitelerin bilgilerinin not edilmesi ve kaydedilmesi için bu sistemin temelleri atıldı.

Posted in Genel
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK