Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

WhatsApp güncellemesi uygulamaya neler getiriyor?

21 Haziran 2020

Yeni WhatsApp güncellemesi ile birlikte uygulama daha da gelişiyor. WhatsApp’ta geçtiğimiz gün yaşanan son görülme özelliği ve çevrimiçi özelliğinin aktif olmamasından sonra bazı kullanıcılar bu özelliklerinin kaldırıldığını düşündü. Fakat WhatsApp’ın yeni gizlilik ayarlarının buna sebep olduğu öğrenildi. Mustafa Halil Selek, WhatsApp kullanarak gelişmeleri yakından takip ediyor.

WhatsApp güncellemesi birçok yeniliğe sahip

WhatsApp, yeni güncellemeler ile birlikte kendini geliştirmeye devam ediyor. Son güncellemeler ile yazılıma birçok yenilik ekleyen ekip, bu alanda çalışmalarına devam ediyor. İlk olarak son görülme özelliğinden başlayalım. Birçok kullanıcı son görülme özelliğinin ve çevrimiçi olma özelliğinin kaldırılacağını bahsetti. Fakat bu haberlerin sahte olduğunu söylemek gerek. Çünkü bu sorunun kaynağı sunuculardan dolayı oldu. WhatsApp, kullanıcıların güvenliği adına yeni bir gizlilik seçenekleri üzerinde çalışıyor. Bundan dolayı bu tür bir sorun meydana geldi. Ayrıca dün WhatsApp uygulamasına kayıt olmaya veya giriş yapmaya çalışan kullanıcılar da sorunlar yaşadı.

WhatsApp güncellemesi uygulamaya neler getiriyor
WhatsApp güncellemesi uygulamaya neler getiriyor

WhatsApp, gelişmiş gizlilik seçenekleri dışında birçok yeni özellik ile beraber kullanıcıların karşısına çıkacak. Geliştirilen ilk özellikler arasında dosya sistemi ve depolama kullanımı yer alıyor. Yeni sisteme göre artık WhatsApp dosyaları arasında arama yapmak daha kolay olacak. Yeni özelliğe göre artık arama yaparken dosyaların boyutu veya dosyaların yönlendirilmiş olup olmamasına göre arama yapmak mümkün olacak. Ek olarak arama yapılan dosyalar tarihe ve boyuta göre de sıralanabilecek.

WhatsApp güncellemesi yalnızca bu özellik ile birlikte gelmiyor. Daha öncesinde birkaç kez yönlendirilmiş yazıları Google üzerinde aramak mümkün idi. Web araması ile haberin sahte olup olmadığını anlamak kolaylaşıyordu. Bu özellik bir kademe daha gelişerek artık fotoğraf veya resim içeren sohbet mesajının aranması da mümkün hale geldi. Bu özellik ile birlikte sohbet mesajında yer alan görsel Google Görseller üzerinden Google sunucularına yüklenerek arama işlemi yapılmakta.

WhatsApp’ın geliştirdiği bir diğer özellik ise mesaj silme özelliği oldu. Bilindiği üzere önceden toplu mesaj silindiğinde tüm mesajlar tamamen siliniyordu. Geliştirici ekibi kullanıcıların derdini anlamış olmalı ki artık yıldızlı iletiler hariç tüm mesajlar silinecek.

Posted in Teknoloji
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK