Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

SQL Avantajları ve Dezavantajları

7 Temmuz 2020

Veri depolama dijitalleşen bu çağda çok önemli bir yere sahiptir. İnternette yer alan her türlü dijital verinin bir konumu vardır ve bu konum depolamada kayıtlıdır. Örnek olarak gerçek dünyada her bir verinin kaydedildiği bir yer yokken dijital dünyada olay daha farklıdır. Örneğin bir oyun oynarken oyunda gözüken her bir objenin konumu ve bilgileri veritabanına kayıt edilir. Bu konuda SQL programlama dilinin çok önemli bir yeri bulunmakta. Veri depolamayı sağlayan SQL, yıllardır kullanılmakta ve birçok uygulamada tercih edilmektedir. Oyun, web sitesi, sunucu gibi birçok platformda tercih edilen SQL Mustafa Halil Selek’in kullandığı WordPress sitesinde de yer almakta.

SQL Avantajları ve Dezavantajları
SQL Avantajları ve Dezavantajları

SQL Avantajları ve Dezavantajları

SQL’nin avantajları arasında platform desteği yer alır. Birçok platformda kullanılabilen SQL, geniş çaplı bir desteğe sahiptir. Hem uygulamalarda, hem web sitelerinde hemde oyunlarda rahatlıkla tercih edilebilir. Bu birçok avantaj sağlar. Örneğin oyunda SQL sistemi kullanmak bu veriyi web sitesinde de gösterebilmeyi hedefler. Yani oyundaki verileri web sitesine aktararak kullanıcıların verilerine ulaşılmasının sağlanması mümkündür.

Önbellek sistemi sayesinde hızlı bir şekilde çalışan ve yüksek performans sunan SQL, birçok web sitesi tarafından tercih edilmektedir. SQL dilinin geniş çaplı kullanılması onun geniş bir kütüphane içermesini sağlar. Bu da yardım kaynakları ve örneklerin bolca bulunduğu bir alan oluşturur. Bu sayede geliştiriciler SQL kaynaklarına rahatlıkla erişebilir. SQL’in dezavantajları arasında hız yer almaktadır. Her ne kadar küçük ölçekli siteler için hızlı bir işlem sunsa da Facebook, Google, Microsoft gibi desava veri topluluğunun olduğu alanlarda yavaş kalmaktadır.

Bu da devreye big data kavramının girmesini sağlar. Güvenlik konusunda ise brute force ve SQL injection saldırılarına karşı dikkatli olunması gerekir. SQL injection, çeşitli programlama dilleri ile kodlanan uygulamalar üzerinden yapılabilir. Örneğin PHP ile bir web sitesi kodlandığında bu web sitesinde URL, form veya dosya yükleme yoluyla SQL injection yapmak mümkün olmakta. Bu da web sitesini ele geçirmeye ve veritabanına erişmeye sebep olur. Bundan dolayı güvenliğin yanı sıra her ihtimale karşı önemli verilerin veritabanı üzerinde şifrelenmesi gerekir.

Posted in PHP&MySQL
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK