Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

Sosyal Medya Yasağı Geliyor mu?

6 Temmuz 2020

Türkiye’de her gün farklı bir gündem oluşuyor. Genel olarak koronavirüs gündemi yaygın olarak konuşulsa da zaman zaman farklı olaylar da meydana gelebiliyor. Bu olaylardan birisi de sosyal medya yasağı oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyanın denetimi hakkında bazı açıklamalar yaptı. Mustafa Halil Selek, bu konuda neler olacağını merak ediyor.

Sosyal Medya Düzenlemesi Geliyor

Geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8. torunu dünyaya geldi. Bunun üzerine Berat Albayrak ve Esra Albayrak sosyal medyada bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımın altına gelen hakaret içerikli yorumlar cumhurbaşkanını daha çok sinirlendirdi. Bu konuda açıklama yapan cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sorunların üstesinden gelebilmek için sosyal medyanın denetimini sağlamaları gerektiğini vurguladı.

Sosyal Medya Yasağı Geliyor mu
Sosyal Medya Yasağı Geliyor mu

Dün mecliste tartışılan bu konuya göre yeni sosyal medya düzenlemesi hakkında bazı detaylar şimdiden belli oldu. BTK’nın artık daha fazla yetkisi olacak. BTK gerektiğinde sosyal medya ofislerini denetleyebilecek, şebekeler üstü hizmet yazılımlarını yasaklayabilecek, sosyal medya denetimi arttırılarak gerektiğinde ceza verebilmesi sağlanacak. 1 milyonun üzerinde aktif kullanıcıya sahip sosyal medya sitelerinin artık temsilcilik açmaları zorunlu olacak. Temsilcilik açmayanların siteleri yavaşlatılacak, devamında ise sosyal medya sitesi yasaklanacak.

Yeni düzenleme ile birlikte yapılacak bir diğer düzenleme ise sosyal medyaların kullanıcılara hızlı bir şekilde talep vermesi olacak. Sosyal medya platformları BTK ve kullanıcıların taleplerini 72 saat içerisinde yerine getirmeli. Yerine getirmeyen sosyal medya kullanıcıları para cezası ile cezalandırılacak. Bazı sosyal medya kullanıcıları bu düzenlemeden sonra birkaç açıklama belirtti. Açıklama yapanlar arasında Facebook ve Instagram’da yer alıyor. Facebook ve Instagram, konu hakkında temsilcilik açmaya sıcak baktığını belirtiyor. Twitter ise bu konuda net bir tavır koymasa da konu hakkında iyimser durmuyor. Mecliste tartışılan ve henüz yürürlüğe girmeyen bu yasa düzenlemesi yayınlandıktan sonra Türkiye’de internet kullanıcılarını ve sosyal medya hizmetlerini yeni bir dönem bekliyor olacak. Bu yasanın yürürlüğe girmesi birçok kullanıcının işine yarasa da bu yasayı kabul etmeyen bazı sosyal medya firmaları Türkiye’de temsilcilik açmayarak Türkiye ile yollarını ayırabilir, bu da sitenin yasaklanmasını ve firma tarafından Türkiye’ye desteğin sonlanmasını sağlayabilir.

Posted in Genel
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK