Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

RTX Teknolojisi Neler İçeriyor?

12 Haziran 2020

RTX, ray tracing yanı ışın izleme teknolojisi olarak karşımıza çıkmakta. Daha yeni yeni yaygınlaşan ve birçok alanda kullanıma açılan bu teknoloji ile oyunlar daha gerçekçi bir hale bürünüyor. Mustafa Halil Selek’in de severek takip ettiği ve ilgilendiği RTX teknolojisi gelişmeye devam ediyor.

RTX Teknolojisi Nedir? Nasıl Gelişti?

Işın izleme teknolojisi olarak bilinen RTX, oyunlardaki yansımaların ve grafik detaylarının kalitesini arttıran bir teknoloji olmakta. Bu teknolojinin gelme sebebi oyunlardaki derinliğin ve ışık kalitesinin daha gerçekçi hale getirilmesi idi. RTX ile birlikte artık oyunlar daha gerçekçi ve daha kaliteli olacak. Şu anda RTX teknolojisi ile çıkan oyunlar arasında Minecraft, Battlefield 5, Metro Exodus, Shadow of the Tomb Raider, Quake II gibi birçok oyun yer almakta.

RTX Teknolojisi Neler İçeriyor
RTX Teknolojisi Neler İçeriyor

RTX, ışığı takip ederek ışığın geldiği yönü hesaplayan ve yansımaları, gölgeleri ve ışıklandırmaları daha gerçekçi bir şekilde sunan grafik teknolojisidir. Bu teknoloji, gerçek dünyada olduğu gibi oyunlardaki ışık yansımalarını daha gerçekçi hale getirir. Örneğin güneş ışığını ele alalım. Güneş ışığı bir oyunda düz bir şekilde yansımaktadır. RTX ile birlikte çevredeki objelerin arasından da geçen bu ışık, yansıma ve gölgeler ile birlikte dinamik bir hareketlilik sunar. Bu da oyunun gerçekçiliğini arttıran bir etken olmakta.

RTX olmadan önce oyunlarda ışık düz bir şekilde gerçekçi olmadan yansımakta idi. RTX’in avantajları arasında ışığın gideceği yolunun izlenmesi ve buna göre yansımasının yapılması yer alır. Bir diğer avantajı ise blokların özelliklerinin değişimidir. Örneğin metalik yüzeylerde ışık kaynağı ile birlikte çevrenin yansıması gözükür. RTX ekran kartlarını çok fazla zorlayan bir teknoloji olmakta. Nvidia bunun için RTX destekli ekran kartları için DLSS 2.0 teknolojisini yayınladı. Yapay zeka destekli üstün performans sunan bu yazılım, RTX teknolojili oyunların kalitesini ve performansını arttırarak optimizeyi stabilleştirmek için sunulmuştur. Bu teknoloji, doku kalitesini arttırarak daha gerçekçi ve daha güzel bir oyun keyfi sunarken aynı zamanda RTX performansını da arttırarak oyunun FPS değerlerini yükseltir. Bu sayede hem yüksek doku kalitesine sahip oyunlar oynanabilir hemde yüksek performans almak mümkün hale gelir.

Posted in Teknoloji
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK