Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

PHP Kullanmanın Avantajları

3 Temmuz 2020

PHP, günümüzde birçok web programcısı tarafından tercih edilen bir programlama dili. Dinamik bir web sitesi kodlamayı sağlayan PHP, web sitesinin kullanıcılarla etkileşimli olmasına yarıyor. Daha güzel projelerin çıkarılabileceği bu sistem ile web siteleri hayat buluyor. WordPress, MyBB, XenForo, vBulletin, phpBB gibi birçok yazılım PHP projelerine örnektir. Mustafa Halil Selek, kendi web sitesinde WordPress kullanarak PHP projesi kullanmış olmakta.

PHP Nedir? Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?

PHP, 1995 yılından beri geliştirilen bir web programlama dili. Halen geliştirilmeye devam eden bu dil, günümüzde web sitelerinde en çok tercih edilen web programlama dili olmakta. Bu web siteleri arasında Facebook, WordPress, Twitter gibi birçok popüler web sitesi bulunmakta. PHP’nin en büyük rakibi arasında ASP.NET yer almaktadır. HTML, CSS ve JS PHP ile dosttur çünkü PHP kodlanırken kullanıcıya görüntülenen sayfalar HTML formatında olur. PHP yalnızca arka planda sunucu görevini üstlenir ve buna göre kodları çalıştırır.

PHP Nedir, Özellikleri ve Avantajları Nelerdir
PHP Nedir, Özellikleri ve Avantajları Nelerdir

PHP’nin avantajları çeşitli olmaktadır. Bu avantajlar arasında PHP’nin her platformda çalışması yer alır. PHP Linux, Windows, Mac OS gibi her türlü işletim sisteminde sunucu olarak çalışabilir. Kolay kurulumu ile birlikte bu işte profesyonelleşmek isteyen kullanıcılar dahi bu yazılımı kullanabilir ve hemen kod yazmaya başlayabilir. PHP’nin bir diğer avantajı ise HTML ile birlikte kullanılabilmesidir. Bu da rahat bir kodlama imkanı sağlar. PHP’de yer alan derleyici sayesinde PHP kodlarken herhangi bir satırda hata yapılır ise PHP sayfa üzerinde hatayı belirtmektedir. Bu da kodlamayı daha da kolaylaştıran bir adım olmakta.

Akıcı ve yüksek performans bir dil olan PHP, hızlı bir şekilde çalışır. SQL kütüphanesi de bulunan PHP, güvenli bir şekilde veritabanı yönetimi sağlar. PHP’nin bir diğer avantajı ise kolay kolay çalınmamasıdır. Birkaç yöntem olsa dahi PHP kodları SQL injection veya dosya yükleme açığından shell atılmadan kolay bir şekilde çalınamaz. Bu da PHP projelerinin güvenliğini sağlar. Ek olarak PHP projesi kodlarken güvenliği iyi sağlamak gerekir. PHP bu konuda programcılara birçok güvenlik seçeneği sunar.

Posted in PHP&MySQL
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK