Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

Netflix Yasağı Kimleri Kapsıyor?

5 Temmuz 2020

Türkiye’de son günlerde sosyal medya ve sosyal medyada olan olaylar konuşuluyor. Sosyal medya kısıtlamasının ardından Netflix’in erişim engeline takılması birçok kullanıcı tarafından olayın nereye gideceğini düşündürüyor. Geçtiğimiz günlerde cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8. torununa yönelik hakaret içerikli mesajların ardından cumhurbaşkanı bu konuda etkili adımlar atılacağını dile getirmişti. Gerekirse bu platformların kapatılacağını da açıklamıştı. Mustafa Halil Selek olayın nereye doğru gideceğini merak ederek bu durumu sıkı bir şekilde takip ediyor.

Netflix Erişim Kısıtlaması Kimleri Kapsıyor?

Geçtiğimiz günlerde Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan ve Muharrem İnce Twitter üzerinden bir tartışmaya katıldı. Bu tartışmada Netflix ve sosyal medya hakkında ilginç diyaloglar ortaya çıktı. İyi Parti genel başkanı Meral Akşener, “Dark’ın son sezonunu bitirmeden Netflix’i kapatırsan vallahi gücenirim sayın Recep Tayyip Erdoğan.” dedi. CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Meral Akşener’e cevap yönelterek “Aman Meral hanım, şimdi hırsından spoiler verir.” diyerek sözlerini kaydetti.

Netflix Yasağı Kimleri Kapsıyor
Netflix Yasağı Kimleri Kapsıyor

Tartışmalar sürerken ve sosyal medya bu ifadeleri gündeme oturturken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. “Onlar dizi izleyip film çevirsin, biz hizmet edip tarih yazmaya devam edeceğiz.” sözleri ile son noktayı koydu. Geçtiğimiz dönem cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce ise bu konuda kendi açıklamalarını bırakarak düşüncelerini belirtti.

Bu olaydan 1 gün sonra TBMM’de Netflix platformuna erişim engeli getirildiği konusunda bir tartışma yer aldı. Bunun ardından TBMM, konu hakkında bir açıklama yaparak bireysel abonelik gerektiren sosyal medya uygulamalarının erişim kısıtlamasına tabi olduğu. bununla birlikte Netflix sitesinin TBMM internetinde yoğun olarak kullanıldığı tespit edildi.

Bu da internetin yavaşlamasına sebep olan bir etken olduğu belirten TBMM, 2019 yılından beri bu sitelere karşı gerekli önlemlerin alındığını açıkladı. Ülkemizin gündemine oturan bu olay, siyasiler ve kullanıcılar tarafından tartışılırken ortada dolaşan bir diğer habere göre şebeke üstü hizmet olarak kabul edildi. Netflix, WhatsApp ve Telegram uygulamalarının da şifreleme sisteminden ve devlete veri paylaşmamasından dolayı yasaklanması gündeme geldi. Gelecekte bu durum gerçekleşir mi bilinmez fakat şimdiden bazı sosyal medya firmaların Türkiye ile olan ilişkileri bırakacağı sinyallerini veriyor gibi duruyor.

Posted in Faydalı Bilgiler
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK