Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

IOS 14 Özellikleri Neler?

24 Haziran 2020

IOS 14, yakın zamanda Apple tarafından duyuruldu. Sonbaharda çıkması planlanan sürüm için yeni özellikler ve güncelleştirmeler hakkında bilgiler verildi. Mustafa Halil Selek, teknoloji ile ilgilenerek yenilikleri yakından takip ediyor. Apple’ın geliştirdiği IOS 14 ile birlikte kullanıcıların hayatına yeni özellikler girecek.

IOS 14 Özellikleri

IOS 14 ile birlikte tanıtılan ilk güncelleme widgetler ile ilgili oldu. Yepyeni bir tasarıma kavuşan widgetler, yapay zekası ile birlikte daha gelişmiş davranacak. Tek bir widget birden fazla uygulamayı içererek gün içerisinde bildirim gelen veya aktiflik fazla olan widget ağırlıklı olarak gösterilecek. Bu da yer tasarrufu sağlayarak daha az widget kullanımına teşvik edecek bir olay. Widgetler dışında uygulamaların görünümünde de güncellemeler yapıldı. Artık uygulamalar menüsü daha düzenli ve daha kategorize bir şekilde görünecek. Örneğin sosyal medya uygulamaları ile video uygulamaları tek bir klasörde görünecek. Ek olarak en üstte sık kullanılanlar ve en son kurulan uygulamaların klasörü yer alacak. Bu da IOS kullanıcılarına bir kolaylık sağlayacak.

IOS 14 Özellikleri Neler
IOS 14 Özellikleri Neler

IOS 14 ile birlikte IOS ismi de tarihe karışabilir. Bazı kaynaklara göre IOS, 2007-2010 yılları arasında kullandığı iPhone OS işletim sistemi adına geri dönebilir. Daha öncesinde iPad OS için aynı şeyi yapan Apple firması şimdi de iPhone için bu durumu düşünmekte. Bunun en önemli sebebinin kafa karışıklığına bir son verilmesi ve işletim sistemlerinin cihaz adına göre belirlenmesi gerektiği kararına varılması.

Apple, kullanıcıları için PiP modu desteğini de getiriyor. Bununla birlikte artık çağrılar ekranı kaplamadan en üstte gözükecek. Çağrı yaparken veya video izlerken farklı bir uygulamayı kullanmak mümkün olacak. Bu sayede 2 iş birden yapılabilecek. IOS 14 ile birlikte birçok yeni memoji ve çıkartma eklendi. Bununla birlikte grup sohbeti görseli memoji olarak güncellenebilecek. Apple, elektrikli araçları da düşündü ve elektrikli araçlar için de bir güncelleme paylaştı. Artık elektrikli araç sürücüleri yol tarifi alırken şarj istasyonlarının bulunduğu güzergahı takip edebilecek. Bununla birlikte yolun durumu da açıklanacak.

Apple firmasının geliştirdiği IOS 14 ile birlikte gelişmiş ses sistemi, arttırılmış gizlilik, daha kaliteli ev sistemi, performans ve optimizasyon gibi çeşitli güncellemeler de yapıldı.

Posted in Teknoloji
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK