Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

Google Docs Hakkında Çeşitli İpuçları

24 Haziran 2020

Web 4.0 ile birlikte günümüzde dijitalleşme daha da yaygınlaştı ve artık web uygulamaları daha aktif kullanılıyor. Web uygulamalarına örnek olarak Google Docs, AutoDraw, Pixlr Online Editor, MIT App Inventor gibi çeşitli uygulamalar örnek verilebilir. Web 4.0 ile birlikte web tabanlı uygulamalar o kadar gelişti ki artık web üzerinden ev modelleme, animasyon tasarlama, hafif işletim sistemleri kullanma gibi büyük işlemleri de yapmak mümkün hale geldi. Mustafa Halil Selek bu uygulamalardan bazılarını kullanarak kendini geliştirmeye devam ediyor.

Google Docs için Püf Noktaları

Google Docs, Google’ın bir web uygulamasıdır. Microsoft Office Word ile aynı görevi görür. Uygulama sayesinde online belge düzenlemek ve yazmak mümkün hale geliyor. Bu uygulama için verilebilecek ilk ipucu sayfayı sığdırmaktır. Belgenin üst kısmında “%100” yazılı bir alan bulunur. Buradan belgenin görünümü “Sığdır” yapılır ise belge sayfaya tam sığacak ve daha rahat yazmak mümkün olacak.

Google Docs Hakkında
Google Docs Hakkında

Google Docs için verilebilecek bir diğer ipucu ise bağlantılar ile alakalı. “CTRL+K” tuş kombinasyonu yazının seçilen kısmına hızlıca bağlantı eklemenin bir yoludur. Fareye bile gerek olmadan yazıyı Shift tuşuna basarak ok tuşları ile seçip bağlantıyı hemen ekleyebilir, sonrasında Enter tuşuna basıp kaydedebilirsiniz.

Google Docs kullanırken işe yarayacak bir diğer özellik ise dokümanın ana hatlarıdır. Özellikle bol başlıklı bir yazı hazırladıysanız ana hatlardan başlığa hızlıca ulaşmanız gerekebilir. Eğer sol tarafta doküman simgesi yoksa “Görünüm -> Dokümanın Ana Hatlarını Göster” seçeneğini seçerek yan tarafta belge haritasını görmek mümkün olacak.

Belki bunu çoğunuz biliyordur ama hatırlatmakta fayda var. Google Docs kullanırken kes, kopyala ve yapıştır seçeneklerini sağ tık ile seçebilmek için eklenti kurmak gerekir. Bundan dolayı kısayollar ile yapmanız gerekmektedir. Bundan dolayı kes için “CTRL+X”, kopyala için “CTRL+C”, yapıştır için “CTRL+V” kısayolu kullanılır.

Google Docs kullanırken daha fazla özelliğe mi ihtiyaç duyuluyor? O zaman yapılması gereken eklenti almak. Google Docs, eklenti desteği sayesinde daha fazla özelliğin eklenmesine olanak sağlıyor. Bunun için üst menüden “Eklentiler -> Eklenti Al” kısmını kullanmalısınız.

Posted in Faydalı Bilgiler
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK