Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

Gelecek Teknolojinin Hayal Edilmesi

4 Temmuz 2020

Eski nesil gelecek teknolojiyi yani günümüz yıllarını hayal ederken çok farklı şeyler düşünmekteydi. Bunun en önemli örneği de 1800’lü ve 1900’lü yıllarda yapılan çizimlerde yer almaktaydı. 2000’li yılları ve 2020 yılını çizen bazı sanatçılar, bu yılın nasıl geçeceğini ve bu yılda teknolojinin ne kadar ilerleyeceğini belirtmiştir. Gerçek sanatçının bahsettiği kadar olmasa da bazı konular doğru çıkmış bulunmakta. Mustafa Halil Selek, bilim konusunda kaydedilen ilerlemeye hayran kalmakta, teknolojinin daha nerelere gideceğini merak etmekte.

Geçmiş neslin insanları geleceği tasvir ederken birçok teknolojinin yer alacağını belirtmiştir. 1900’lerde çizilen bazı eserler incelendiğinde 2000’li yıllar konu alınmıştır. Bu teknolojileri incelediğimizde aralarında uçan insanlar yer aldığı görülmekte. Günümüzde uçak, helikopter veya uçan balon gibi çeşitli araçlarla uçmak mümkün olsa da insanlar kanatlar ile özgür bir şekilde uçmamakta. Bunun yerine yamaç paraşütü veya paraşüt gibi çılgınlıklar yer alır. Bu yıllarda düşünülen bir diğer teknoloji ise otomatik süpürme makinesi olmakta.

Günümüz elektrik süpürgesine benzemese dahi o zamanın insanları bunun olabileceğini düşünmüş. O yıllardaki insanlar tel süpürgeyi bir makinenin çalıştıracağını belirtmekteydi. Günümüzde elektrik süpürgesi vakum yöntemi ile temizlemektedir. Bu yıllarda tasvir edilen bir diğer teknoloji ise uçan arabalar olmakta. Günümüzde halen uçan arabalar yaygınlaşmasa dahi bu konuda çalışmalar yürütülmekte. Bununla ilgili bir çalışma da Türkiye’den geldi ve toplu taşıma ve kargo gibi durumlarda kullanılabilecek küçük bir araç geliştirildi. Eğer ki bu proje gerçek olursa insanlar trafiğe takılmadan hava yolunu kullanabilir hale gelebilir.

Geçmişin Gelecek Teknolojileri

Bu yıllarda tasvir edilen ve dikkat çeken bir diğer teknoloji ise gramafonun gazete gibi günlük haberleri okuması oldu. Bu olay günümüzde kısmen doğru kabul edilebilir fakat gramafon değil radyo, televizyon ve bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirilmekte. Bu eserler arasında dikkat çeken bir diğer detay ise patenler olmakta. Bu tahminin günümüzde tuttuğu görülmekte. Bazı insanlar buzun üzerinde paten yaparak kaymaktadır.

Geçmişin Gelecek Teknolojileri
Geçmişin Gelecek Teknolojileri

Bir diğer teknoloji ise tarımın teknoloji ile birlikte kullanılması oldu. Çizim incelendiğinde çiftçi oturduğu yerden denetim aracı ile tuşlara basarak tarlayı kontrol ediyor. Elektrik telleri tarla üzerinde gezerek makinelerle tarlayı işletiyor. O zamanın tasviri ile daha farklı görünse de günümüzde tarımda teknoloji kullanılmaktadır. Bu yıllarda dikkat çeken bir diğer çizim ise öğrencilerin artık ezbere dayalı sistem yerine makineler ile öğrendiği görülmektedir.

Makineye aktarılan veri öğrencilerin kafasına bağlı olan araç ile birlikte beyne aktarılıyor. Bu sayede öğrenciler artık bilgi sahibi oluyor. Günümüzde bununla ilgili çalışmalar yürütülse dahi halen bu aşamalara gelmiş bulunmamaktayız. Bununla ilgili günümüz teknolojileri incelendiğinde beyin ile bilgisayar arasında bağlantı kurma çalışmalarında başarılı adımlar atılmaya devam ediyor. Örneğin beyin bilgisayara sinyal göndererek bilgisayardaki bir veriyi değiştirmeyi başardı. Henüz bu konuda çalışmalar devam etse dahi henüz tam olarak hazır değil. Bu tasvir günümüzde olmasa da gelecekte gerçekleşebilir ve bu da eğitim anlayışının değişmesini sağlayabilir.

Geçmişin Gelecek Teknolojileri Nedir?

Geçmiş yıllardaki insanların geleceği tahmin etmesi bazı insanların ilgisini çekmiştir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de insanlar geleceği tahmin etmeye çalışarak geleceğin nasıl bir yer olduğunu anlamaya çalışır. Mutfak robotu, gübre makinesi, yem makinesi, bilgisayar, akıllı tahta, uzaktan eğitim, robot kuaför gibi daha birçok tahmin bu eserler arasında yer almaktadır. Geleceğin tahmin edilmesi yalnızca çizimlerde değil hikayelerde, filmlerde ve dizilerde de konu olmuştur. Örneğin bu konuya verilebilecek örneklerden birisi Back to the Future olmaktadır. 1985-1990 yılları arasında yayınlanan film serisi, 3 farklı bölüm halinde geldi ve bilim kurgu hayranları tarafından övgüyle karşılandı.

Konuyu anlatırken bu filmi seçmemizin nedeni serinin 2. filminin 2015 yılında geçiyor olması. 2020 yılında olduğumuz bu dönemlerde filmdeki hangi olayların günümüzde gerçekleştiğine değineceğiz. 2015 yılında çoğu izleyicinin dikkatini çeken durumlardan birisi de uçan kaykaylar oldu. Yere yakın bir mesafede havada gidebilen kaykaylar, rahatlıkla bir insanı taşıyabilecek kapasitede idi. Günümüzde bu teknoloji ile ilgili gelişmeler devam etmekte. Şu anda bazı yüzeylerde gidebilen uçan kaykaylar, henüz yeterince gelişmiş değil.

Geçmişin Gelecek Teknolojileri Hakkında

Filmin 2015 tasviri arasında birçok kullanıcının ilgisini çeken bir detay vardı. Bu detay mikrodalga fırınının pizzayı 15 saniye içerisinde pişirmesi. Tek olay bu da değil, küçücük pizza 15 saniyede tabağa sığacak hale geliyordu. Günümüzde böyle bir şey mümkün olmasa da şu anki dondurulmuş pizzalar ortalama 5 dakika içinde pişmekte. Filmin dikkat çeken bir diğer sahnesi köpek balığı hologramı oldu. Günümüzde hologram teknolojisi mümkün olmakta fakat bu kadar detaylı ve yaygın bir şekilde kullanılmıyor. Filmde yer alan otomatik bağlanan bağcıklı ayakkabılar da günümüzde gerçek olmuş durumda. Çok yaygın kullanılmasa dahi bu ürün daha yeni yeni ortaya çıktı.

Back to the Future filmi, 80’lerde yaşamış olan her nesil için özel bir seri oldu. Günümüz insanlarının da beğenerek izlediği bu seri, halen yoğun bir ilgiyle tercih edilmekte. Birçok kez güncellenmiş halde günümüz teknolojisi ile yayınlanan seri, daha kaliteli bir şekilde izleyicilerle buluştu. Filmde yer alan bir diğer sistem ise yakıt ve tamir istasyonları oldu. Araçların fütüristik gösterildiği bu dönemde robotlar otomatik bir şekilde aracı tamir ediyor, yakıt dolduruyordu. Günümüzde Tesla’nın yeni modeli buradaki araçlarla benzerlik içerisinde olmakta ve benzin istasyonları halen çalışanlar tarafından işletilmekte. Robotlar olmasa dahi bazı istasyonlarda müşteriler kendi yakıtını doldurabiliyor.

Geçmişin Gelecek Teknolojileri Hakkında Bilgi Sahibi Olalım

Otomatik kuruyan ceket de bazı kullanıcıların hoşuna giden bir özellik olmuştu. Günümüzde bu konuda çalışmalar yapılsa dahi halen bu kadar hızlı kurutan bir sistem bulunmamakta. Biyonik kol da filmin bir sahnesinde görülen bir araçtı. Günümüzde bu konuda ihtiyacı olan insanlar bu tür teknolojiden yararlanabiliyor. Sağlık alanında sıkça kullanılan biyonik kol, biyonik bacak gibi araçlar bazı insanların hayatını kolaylaştırabiliyor. Filmde yer alan videolu sohbet özelliği de günümüzde internetten gerçekleştirilebilen bir durum. Filmde geleceği tahmin eden daha birçok detay bulunmakta fakat konuyu çok uzatmadan yazının sonuna doğru gelelim.

Buraya kadar hep geçmişte geleceğin nasıl tahmin edildiğinden bahsettik. Birazda günümüzde geleceğin nasıl tahmin edildiğini açıklamanın vakti geldi. Gelecekte olması gereken büyük teknolojilerden birisi de nesnelerin interneti olmaktadır. Aslına bakılırsa bu teknoloji hakkında çeşitli çalışmalar yapıldı ve az da olsa yer alıyor. Fakat nesnelerin interneti ile ilgili asıl büyük çalışmalar ve yaygınlaşma süreci tam olarak gerçekleşmedi. Şu anda bazı objeler interneti kullanarak yapay zeka ile kullanıcılara veri sunabiliyor. Fakat gelecekte nesnelerin internetini her alanda görmek mümkün olacak. Belki de her türlü eşya internete bağlanarak akıllı bir hale gelecek. Örneğin nesnelerin interneti ve yapay zeka ile birlikte su tasarrufu yapmak mümkün olacak, elektrik kullanımı daha verimli hale gelecek, daha sağlıklı bir birey olmak mümkün olacak. Teknoloji geliştikçe insanların hayatı daha da kolaylaşacak, daha iyi yerlere gelecek. Uzmanlar bu konu hakkında çalışmalarını yürütüyor.

Posted in Teknoloji
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK