Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

Geçmiş Dönemin Popüler Web Uygulama Uzantıları

25 Haziran 2020

1900’lü yılların ortalarından beri bilgisayar hayatımıza girdikten sonra hayatımızda birçok matematiksel işlem daha hızlı bir şekilde yapılmaya başlandı. Bu da insanlar ve büyük firmalar için büyük bir zaman tasarrufu sağladı. Firmaların günler süren hesaplamalarını bilgisayarlar saniyeler içerisinde yapabilir hale geldi. Teknolojinin bu denli gelişmesi birçok alanda çalışmaları kolaylaştırsa da bazı kullanıcılar için de eğlence kaynağı oldu. 90’ların sonuna doğru ve 2000’lerin başında popülerleşen Adobe Flash Player, Adobe Shockwave Player ve JAVA ile birlikte web tabanlı uygulamalar kullanılabilir oldu. Mustafa Halil Selek de geçmişte flash oyunlar oynayan birisi olarak bu oyunlardan bazılarını severek oynadığını belirtiyor.

Geçmiş Dönemlerde Popüler Olan 3 Web Uzantısı

Adobe Flash Player ile konuya dalalım. Adobe Flash Player, henüz Adobe adını almadan önce Macromedia firması tarafından farklı bir yazılım için geliştiriliyordu. Future Splash Animator uygulamasından sonra Macromedia Flash Studio ile birlikte Adobe Flash’ın yerini alacak yazılım ortaya çıktı. Flash 8’e kadar geliştiren Macromedia, 2005 yılında Adobe çatısı altına girdi. Adobe ile gelişmeye devam eden Flash Player ve Flash Studio, web uygulamaları ile birlikte daha da popülerleşti. 2000’li yıllarda yaşayan nesil internet üzerinde flash oyunları görmüş olmalı. Birçok oyun sitesi internet üzerinden çalışan flash oyunlar ile oyuncuların kalbinde taht kurmuş oyunlar paylaştı. Bu oyunlar günümüzde halen oynanabilmekte fakat Google ve Adobe, 2020 yılının sonunda Adobe Flash için desteğini sonlandıracak. Bu da bir dönemin artık sona erdiğini gösterse de üzülmeye gerek yok. Adobe Flash Player’ı bilgisayara kurarak eski flash oyunları indirerek oynamak halen mümkün olacak.

Adobe Flash Player dışında bu zamanlarda önceleri Macromedia, sonraları Adobe’un geliştirmeye başladığı Shockwave yazılımı ön plana çıktı. Adobe Director uygulaması ile kullanılıyordu. 2013 yılında son sürümü yayınlandı ve geçtiğimiz yıllarda uygulamanın desteği sona erdi. 3 boyutlu oyunların da yapılabilmesi sağlanan bu sistem ile webcam oyunları da popüler hale gelmişti. JAVA ise zamanında birçok online oyunun kaynağı idi. Bazı masa oyunları için de JAVA yazılımı kullanılmaktaydı.

Posted in Genel
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK