Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

Endüstri 5.0 Nedir?

19 Haziran 2020

Endüstri çağı ile birlikte teknoloji çok gelişmiş ve bir anda altın çağlarını yaşamaya başlamıştır. Buharlı makinelerden elektronik işlemlere doğru gelişen bu teknoloji yapay zeka ve makine öğrenimi ile birlikte daha da gelişmektedir. Mustafa Halil Selek, teknolojinin gelişmesi için yeni araştırmalar yapmakta ve yeni projeler üzerinde kendini geliştirmektedir.

Endüstri Toplumunun Gelişimi

Endüstri 1.0 ile birlikte başlayan sanayi devrimi, yakın zamanda toplum 5.0 yani diğer adıyla Endüstri 5.0 ile anılmaya başladı. Şu an dünya üzerinde genel olarak endüstri 2.0 ve endüstri 3.0 fabrikaları yaygın olarak bulunmakta. Bunun yanı sıra halen elle işlem yapan nadir insanlar da bulunmakta. Bunlar da endüstri 1.0 dönemine girmekte.

Endüstri 5.0 Nedir
Endüstri 5.0 Nedir

Endüstri 1.0 ile birlikte sanayi çağının ilk adımları atılmış oldu. 1600’lü yıllarda insanlık henüz tarla sürüyor, hayvanları kullanıyor ve insan eliyle iş yapıyordu. Bu zamanlarda nüfus arttıkça arz-talep dengesizliği daha fazla hissedilmeye başlamıştı. Bundan dolayı ilk buharlı makinelerin çıkması ile sanayi devriminin tohumları resmî olarak atılmıştı. Artık sanayi çağı ile birlikte daha fazla insan gücü makineleri çalıştırmak için gerekliydi. Bundan dolayı nüfus patlaması yaşandı ve üretimde büyük bir artış meydana geldi.

Endüstri 2.0 dönemi 1800’lü yılların ortalarına doğru yaygınlaşmaya başladı. Endüstri 1.0 dönemi artık yeterli gelmemeye başlıyordu. Özellikle araba üretimi günler sürüyor ve maliyetli oluyordu. Bir geliştirici seri üretim kavramını ortaya koydu ve ilk seri üretim araba fabrikasını kurarak araba fiyatlarında büyük bir düşüşe imza attı. Artık birkaç günde üretilen araçlar aynı gün içerisinde üretilebiliyordu. Bu çağ ile birlikte elektronik sistemler de yaygınlaşmaya başladı.

1900’lü yılların sonuna doğru geçilen endüstri 3.0 ile birlikte artık insan gücüne daha az ihtiyaç duyuluyor, robotlar daha aktif kullanılıyordu. Endüstri 4.0 dönemi ise 2000’li yılların ilerleyen zamanlarında kullanılmaya başlandı. Bu dönem ile birlikte artık yapay zeka ve makine öğrenimi daha aktif kullanılmaya başlandı ve maliyetlerde düşüşü sağladı. Endüstri 5.0 ise tamamen makinelerin kendi kendini yönettiği, insanların yalnızca makine bakımını yaptığı bir dönem olacak.

Posted in Genel
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK