Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

En popüler yazılım dilleri neler?

10 Haziran 2020

Dünyada birçok yazılım dili mevcuttur. Yazılım dilleri geçmişten günümüze kadar birçok farklı amaçlarla geliştirilmiştir. 1900’lü yılların ortalarında başlayan bilgisayar çağı ile birlikte programlamanın temelini delikli kartlar oluşturuyordu. Makine diline çok yakın olan bu kartlar ile insanlar programlama yapıyordu.

İlk zamanlarda programlama genel olarak matematiksel işlemler için kullanılsa da ilerleyen zamanlarda video oyunları, ofis yazılımları, video işleme uygulamaları gibi daha profesyonel yazılımların üretilebileceği programlama dilleri de ortaya çıkmış bulunmakta. Mustafa Halil Selek bu konuda uzman tecrübesi ile programlama dilleri ile uğraşmakta.

En popüler yazılım dilleri neler
En popüler yazılım dilleri neler

En Popüler Yazılım Dilleri

Günümüzde sayılamayacak kadar programlama dili bulunmakta. Ama bu yazılım dillerinden birkaç tanesi popüler olarak kullanılmakta. GitHub verileri incelendiğinde JavaScript en çok kullanılan programlama dili olarak liderliğini koruyor. JS dili genellikle web programlama ve uygulama geliştirme üzerine kullanılan bir programlama dili. Son zamanlarda HTML5 oyunlarının yaygınlaşması ile bu alanda JS’nin popülerliği bir kademe daha arttı.

Popüler yazılım dilleri arasında son zamanlarda üst sıralara çıkan Python programlama dili de yer almakta. Python, özellikle yapay zeka ve makine öğrenimi üzerine optimizasyon ve yüksek performansı ile sıkça tercih edilen bir yazılım dili olmakta. Hackerların da bolca kullandığı bu dil ile yapılan örnek bir uygulama açık kaynak ve ücretsiz olan Blender uygulaması gösterilebilir. Blender, modelleme ve animasyon üzerine yoğunlaşan ve yazılım.

Java, popüler yazılım dilleri arasında yerini alan bir diğer dil. 1995 yılından beri geliştirilen Java, çeşitli optimizasyon sorunları ve bol bellek harcaması ile gündeme gelse de halen birçok yazılımcı tarafından tercih edilen bir yazılım dili olmakta. Java ile hem web uygulaması hem de masaüstü uygulaması geliştirmek mümkün. Dünyanın en çok satan oyunu Minecraft da bu dil ile geliştirilmiş bulunmakta. PHP, web dilleri arasında 90’lı yıllardan beri geliştirilen popüler bir dil olmakta. Dünyanın en çok kullanılan web dilleri arasında yer alan ve geliştiriciler tarafından en çok web yazılımını bulunduran PHP’yi büyük firmalar da tercih etmekte. Örneğin Facebook, XenForo, MyBB, vBulletin, WordPress gibi yazılımlar PHP kullanmakta.

Posted in PHP&MySQL
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK