Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

Ekran Kartı Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir?

20 Haziran 2020

Ekran kartı sıcaklığı, özellikle oyuncular için önemli bir yere sahiptir. Çünkü oyuncular oyun oynarken ekran kartına önem gösterir. 2000’li yıllardan sonra daha fazla önem kazanan ekran kartları, oyunculuk alanında da önemli ölçüde yaygınlaşmış bulunmakta. Günümüzde bir oyuncu özellikle sistemi zorlayan yeni bir oyun aldığında test için ekran kartının kullanım değerlerini inceler ve ne kadar ısındığını merak eder. Bu oyunun ne kadar performans tükettiğini öğrenen oyuncu, buna göre hazırlıklı olur. Bazı oyunlarda profesyonel bir oyunculuk yeteneğine sahip olan Mustafa Halil Selek, bu konuda oyunculara tecrübeli olmaları için çeşitli antrenmanlar yapmaları gerektiğini belirtiyor.

Ekran Kartı Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir
Ekran Kartı Sıcaklığı Nasıl Öğrenilir

Ekran Kartı Sıcaklığını Ölçme

Günümüzde ekran kartının sıcaklığını ölçebilmek için birçok yöntem bulunmakta. Windows 10 işletim sisteminde bu zamana kadar ekran kartının sıcaklığını öğrenebilmek için 3. parti yazılım ihtiyacı bulunmakta idi. Microsoft, Windows 10 işletim sisteminde attığı yeni adımlar ile ekran kartı ile ilgili detaylı bilgilerin de görünmesini sağladı. Windows 10 2004 sürümüne sahip kullanıcılar, artık görev yöneticisinde yer alan “Performans” sekmesi üzerinden ekran kartının sıcaklığını öğrenebilecek. Bunun için GPU alanına bakılmalı. Kutucuk içerisinde alt kısımda sıcaklık değerleri bulunacak.

Eğer ekran kartı sıcaklığı yazmıyor ise veya ekran kartı için GPU tablosu hiç yer almıyor ise bunun birkaç nedeni bulunmaktadır. İlk nedeni ekran kartı sürücünüz güncel olmayabilir. İkinci nedeni ekran kartınız desteklenmiyor olabilir. Üçüncü nedeni ise Windows 10 sürümünüz güncel olmayabilir. Bu 3 nedenden herhangi biri bu sorunu tetiklemektedir. Oyuncular GTA 5, FIFA 20, Battlefield 5 gibi devasa yapım birçok oyunu oynarken oyuncuların ekran kartları da belli bir miktar ısınabilir. Eğer ki sıcaklık fışkırdığını hissediyorsanız bu normaldir. Çünkü ekran kartları elektronik olduğu için belli bir seviyeye kadar sıcaklık yaymalarında herhangi bir sakınca yoktur. Her ekran kartının en yüksek sıcaklık değeri kendi web sitesinde yer almaktadır. Ekran kartının sıcaklığını etkileyen etmenler arasında transistörler, grafiksel işlemlerin yoğunluğu ve işlemcinin harcadığı güç yer almaktadır. Bu gibi durumlar ekran kartını daha çok yorar.

Posted in Teknoloji
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK