Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

Ekran Kartı Nedir?

14 Temmuz 2020

Günümüzde birçok bilgisayar kullanıcısının üzerinde durduğu oldukça masraflı olan ekran kartları, oyunların olmazsa olmazıdır. Ekran kartı sayesinde oyuncular daha rahat bir şekilde oyunlarını oynayabilmektedir. Ekran kartı aynı zamanda grafik kartı olarak da bilinir. Ekran kartlarının temel görevi bilgisayara görüntüyü başarılı bir şekilde işlemesidir. Aynı zamanda görüntünün monitöre ulaştırılmasını sağlar. Günümüzde üretilen ekran kartları sayesinde kullanıcıların işlemleri daha kolay hale gelmektedir. Özellikle her geçen gün yeni özelliklerle birlikte yeni sürümü çıkan ekran kartlarının bilgisayarın önemli unsurlarından birisidir. Ekran kartının gücü sayesinde kullanıcılar yüksek grafikli oyunları rahat bir şekilde oynar. Özellikle oyuncuların bir oyuna girerken temel hedefi yüksek grafik ayarlarında oyunu hissetmektir. Ekran kartlarının üst düzey versiyonları bu durumu mümkün hale getirmektedir.

Ekran Kartı Nedir
Ekran Kartı Nedir

Ekran Kartı Nasıl Çalışır?

Ekran kartının sağlıklı bir şekilde çalışması ve amacına ulaşabilmesi için diğer bileşenlerin göreve hazır olması gerekmektedir. Bilgisayarın içerisinde yer alan işlemci, sistemin görüntü versiyonunu ekran kartlarına ulaştırır. Ekran kartına gelen bilgiler sayesinde ekran kartı bu bilgileri işler ve görüntüyü monitöre aktarır. Ekran kartına gelen bilgiler içerisinde yer alan dahili depolama sayesinde depolanır ve işlenir. Ekran kartına yeni gelen bilgilerle ve yeni depolanan bilgilerle gerçek görünüm kazandırılır. Ekran kartının çalışmasıyla birlikte kullanıcılar istedikleri işlemleri çok hızlı bir şekilde yapabilir.

Ekran Kartı Ne İşe Yarar? Günümüzde piyasa üzerinde birçok marka ve modelde ekran kartı yer almaktadır. Ekran kartlarının yüksek fiyatlardan satılması daha yüksek teknolojide olduğu anlamına gelebilir. Piyasadaki rekabetin bol olması ve ekran kartı markalarının daha fazla kullanıcıya ulaşmak istemesiyle bu konuda amacına göre üretilen ekran kartlarının çoğunluğu göze çarpar. Ekran kartları pek çok amaca göre alınabilir. Bu konuda yalnızca ofis bilgisayarları için bulunan ekran kartlarından yüksek ayarlarda oyun oynamak isteyen kullanıcılar için ekran kartları yer alır. Ekran kartlarının kullanım amacını tamamen karşılamasıyla kullanıcı adayları istedikleri ürüne ulaşabilir. NVIDIA, AMD ve daha birçok ekran kartı modelinde bulunan teknolojiler sayesinde kullanıcılar daha gerçekçi grafiklerle oyun oynama imkanını elde edebilmektedir.

Posted in Teknoloji
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK