Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

Cloud Gaming Sunucuları

13 Haziran 2020

İnternette birçok cloud gaming sunucusu bulunmakta. Bunlardan bazıları ücretsiz hizmet sunarken bazıları tamamen paralı hizmet sunmakta. Bu konuda Mustafa Halil Selek’in de kullandığı bazı cloud gaming sunucularından bahsedeceğiz.

Bilinen Cloud Gaming Sunucuları

Bu zamana kadar birçok cloud gaming sunucuları açıldı. Bu sunuculardan bazıları ücretsiz hizmet verirken bazıları kapatıldı. Bazıları bilinen firmalar iken bazıları farklı firmalar olarak tanındı. Bu firmalardan günümüze kadar birçok firma kapatılırken yeni firmalar hizmete girmeye başladı. Yeni firmalar arasında son yıllarda görülen Google, Microsoft ve Sony de yer almakta.

Google Stadia, yakın zamanda tanıtılan bir cloud gaming platformu. İnternet üzerinden oyun oynanabilen bu platformda birçok oyunu sisteminiz ne olursa olsun internet hızınıza göre oynayabilirsiniz. Google Stadia hem ücretsiz hem ücretli 2 farklı sistem sunacak. Aylık 10 $ karşılığında hizmet sunan Stadia, 1 ay boyunca ücretsiz deneme imkanı sunuyor. Henüz ülkemizde resmî olarak bulunmuyor çünkü BETA aşamasından çıkmadı.

Cloud Gaming Sunucuları
Cloud Gaming Sunucuları

Nvidia GeForce Now ise uzun süredir BETA sürecinde olan ve bu yıl tam anlamıyla hizmete giren bir cloud gaming platformu. Türkiye’de de aktif olan bu platform kullanıcılara hem ücretsiz hem ücretli hizmet sunuyor. Ücretsiz hizmet ile 1 saat boyunca oynayabilen oyuncular, ücretli hizmet ile 3 aylık deneme sürümünün sahibi oluyor. Koronavirüs sürecinde bu süre 4 aya çıkarılmıştı fakat şu anda normale dönmüş olmalı. Son zamanlarda birçok oyunun bu platformu terk etmesi ile anılmış bulunsa da yeni oyunlar platforma eklenmeye devam ediyor.

Microsoft xCloud ise adından çok söz etmeyen ama geliştirilmeye devam eden bir platform. Henüz tam sürümü çıkarılmayan bu platform, Xbox oyunlarının bulut tabanlı oynanmasına izin veriyor. Tek gereken güçlü bir internet bağlantısı. Şu anda herkese açık olmayan bu hizmet gelecekte tam anlamıyla hizmet sağlayacak. PlayStation Now, bir diğer cloud gaming sunucusu olarak karşımıza çıkıyor. PS2, PS3 ve PS4 oyunlarının bu platform üzerinde oynanmasını sağlayan PlayStation Now, aylık 10 $’lık bir hizmet bedeli ile müşterilerine hizmet sunuyor. Hizmetin şu anda Türkiye’de bulunmamakla birlikte ne zaman geleceği de bilinmiyor.

Posted in Teknoloji
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK