Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

2 ve 3 Boyutlu Oyun Geliştirme Uygulamaları

7 Haziran 2020

Teknoloji, 1700’lü yıllarda endüstri çağı ile gelişmeye başladı. 1900’lü yılların ortasında da bilgisayarlar ile beraber ilk video oyunu ortaya çıktı. 70’lı yıllardan günümüze kadar oyun teknolojisi çok gelişti. 70’li yıllarda yaygın olarak oynanmaya başlanan oyunlar o zamanlar piksel piksel oynanır ve atari makinelerinde açılırdı. 8 bit müzikleri ile bizi geçmişe götüren bu oyunlar 90’lı yıllara doğru yerini yeni oyun konsolları ve bilgisayarlara bıraktı.

Artık bu dönemde DOS oyunları ve PS oyunları popülerleşmeye başlamıştı. Grafiklerin kalitesi de artmaya başlayınca 2000’li yıllarda Windows işletim sistemi ve diğer konsollar için oyun geliştirme daha da yaygınlaştı. 2020 yılına kadar geldiğimiz bu dönemde oyunların kalitesi ve gerçekçiliği daha da artarken normal bir kullanıcının bile oyun yapması kolay bir hale geldi.

2 ve 3 Boyutlu Oyun Geliştirmek için Gerekenler

Unity, 3 boyutlu oyun yapma konusunda profesyonel bir yazılım olmakta. Mustafa Halil Selek’in bu konuda profesyonel olduğu ve 2 boyutlu oyunların da yapılabildiği bu uygulama ile tek başınıza küçük çaplı oyunlar geliştirebilirsiniz. Eğer aklınızda GTA gibi büyük çaplı bir oyun yapma fikri var ise bunu tek başınıza yapmak zor olacak. Büyük bir ekip ile bunu başarmak mümkün. Unity, ücretsiz olması ile birlikte birçok oyun geliştiricisi tarafından tercih edilen popüler bir yazılım olmakta. C# dilinin kullanıldığı bu yazılım, 100.000 $’a kadar gelir elde edenlere ücretsiz lisans sunarken 100.000 $ üzeri gelir elde ediminde lisans ücreti alıyor.

Bir diğer uygulama ise Unreal Engine olarak biliniyor. Bu uygulama Epic Games tarafından geliştirilen bir yazılım olmakta. Unity gibi ücretsiz bir şekilde kullanılabilen bu uygulama farklı özellikler de içermekte. Gerçekçi oyunların yapılabildiği bu oyun motoru ile çeşitli platformlara hatta yeni güncelleme ile PlayStation 5’e bile oyun geliştirebilirsiniz. Oyun geliştirme konusunda popüler olan bir diğer oyun motoru ise Game Maker olarak biliniyor. Game Maker Language adında özel bir programlama diline sahip uygulama, kolay bir kullanım imkanı sunuyor. 3 boyutlu oyunlardan çok genel olarak 2 boyutlu oyun yapımında profesyonel olmakta. Kullanımı kolay olan bu oyun motoru kodun yanı sıra sürükle bırak desteği de sunar.

Posted in Genel
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK