Mustafa Halil SELEK

0 %
Mustafa Halil SELEK
VOZGO Bilişim Hizmetleri A.Ş.
CEO & Founder
 • Lokasyon
  İstanbul / Türkiye
 • Yabancı Dil
  B+ İngilizce
 • Yaş
  26
 • Yazılım Geliştirme
  Tüm Dünya
 • Dijital Pazarlama
  Tüm Avrupa
 • S.E.O.
  Tüm Avrupa
Yazılım
Marketing
S.E.O.
PHP
HTML
CSS
JS
 • Finans & Muhasebe Yazılımları
 • CRM & ERP Yazılımları
 • Dijital Pazarlama
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Türkçe & İngilizce Destek

10 Parmak Klavye Kullanımı İçin Püf Noktalar

12 Temmuz 2020

Bilgisayar kullanımının en önemli işe yarar özelliklerinden birisi işlemlerinin hızlı bir şekilde yapılmasıdır. Bilgisayar kullanımında işlemleri hızlı bir şekilde uygulamak için en önemli parçalarından birisi klavyedir. Kullanıcıların klavyelerini hızlı bir şekilde kullanmasıyla birlikte yazılar, aramalar ve kısa yollar hızlı bir şekilde gerçekleşir. Günümüzde Q ve F klavye kullanımları arasında en çok Q klavye kullanılır. Ancak F klavye kullanımıyla insanlar 10 parmak klavye kullanımına daha hakim olabilmektedir. F klavyeler insanların 10 parmağını çalıştırabilecek düzeydedir.

Parmakların Klavye Üzerindeki Duruşu

Klavyeler üzerinde yer alan F ve J tuşlarında tırtıklar bulunur. Bu tırtıkların amacı kişilerin sağ ve sol baş parmaklarını koymak içindir. Bu kısımda yer alan parmaklarla bol bol egzersiz yaparak çalıştırmak daha hızlı yazmak için önemli bir husustur. Özellikle klavyeleri hızlı bir şekilde kullanma derdindeyseniz F klavyeyi tam olarak öğrenmek gerekir. F klavyeyi kullanan kişilerin parmakları tam anlamıyla ilgili harflere oturduğu için otomatik olarak hızlı bir şekilde yazmaya başlanabilir.

10 Parmak Klavye Kullanımı İçin Püf Noktalar

Hızlı Yazmak İçin Duruş Pozisyonu

Hızlı yazmak için kişilerin duruş pozisyonunu doğru bir şekilde ayarlaması gerekir. Klavyede yazarken kişilerin kambur bir şekilde durmaması önemli bir husustur. Ayrıca parmaklarla hızlı bir yazı yazmak için kişilerin tırnak bakımını doğru bir şekilde yapması gerekir. Dik bir pozisyonla ve ayağın yere basmasıyla klavye üzerinden yazı yazılabilir. Başınızın biraz altında bir ekranın olması işleri daha kolay hale getirir.

Klavye Seçimi

Klavye seçiminde amaç yazı yazmaksa buna yönelik dizayn edilen klavyeler tercih edilmelidir. Klavyeye vurmadan yazı yazmak ve oldukça seri hareketlerle yazı yazmak için buna yönelik klavyelerin tercih edilmesi önemlidir.

Pratik Yapmak

Klavyenin hızlı kullanımı için kişilerin mutlaka pratik yapması gerekmektedir. Eller klavyeye ne kadar hakim olursa o kadar hızlı olunur. Günümüzde bu konuda egzersiz yapabileceğiniz birçok internet sitesi bulunmaktadır. Klavye hızınızı test etmek için bu konuda internet sitelerinden yardım alınabilir. Hızlı yazı yazma konusunda pratik yaparak istenilen noktaya kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Posted in Nasıl Yapılır
Write a comment

© 2020 All Rights Reserved.
Mustafa Halil SELEK